Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi:

FUE saç ekimi tekniği günümüzde sağlık istatistikleri göze alındığında sıklıkla tercih edilen saç ekim yöntemidir.

FUE tekniği ile hastanın genellikle ense bölgesinden 0.6-0.7 mm kalınlığında punch adı verilen cerrahi materyal ile alınan saç kökleri dökülme olan bölgelere nakledilmektedir. İşlem sonrasında nakledilen saç köklerinin adaptasyon süreci başlar. Ense bölgesindeki mikro yaralar genellikle 48 saat içinde iyileşir. Operasyon sonrasında 3. gün iş hayatınıza , 10. günde ise normal hayatınıza dönebilirsiniz. İşlemde kullanılan mikro boyutta cerrahi aletlerden dolayı teknik Micro FUE tekniği olarak adlandırılmaktadır.

FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

 1. Tedaviye olan uygunluğunuz ve medikal geçmişiniz uzmanlarımız tarafından değerlendirilmelidir.
 2. Operasyon gününe karar verildikten sonra kişiye operasyon öncesi uyması gereken talimatlar anlatılmalıdır.
 3. Operasyon günü hastaneye yatışınız sağlandıktan sonra kan testleriniz yapılmalı ve işlem için hazırlanılmalıdır.
 4. Genellikle saçlarınız hastanede traş edilir, traşsız saç ekimi uygulanacak ise kişi bilgilendirilerek hastanede traş edilmesi önerilmektedir.
 5. Operasyon anestezi uygulaması ile başlar, köklerin alınacağı donör bölge anestezi ile uyuşturularak alım işlemine başlanılır.
 6. Alım sonrasında kökler özel solüsyonlar içinde nakil işlemine hazırlanır ve sayılır.
 7. Ekim bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur.
 8. Ekim bölgesine saçların ekileceği adet ve yöne göre mikro kanallar açılır.
 9. Açılan mikro kanallara enseden alınan sağlıklı saç kökleri tek tek nakledilir.
 10. İşlemden sonra hastaya antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulanır.
 11. İşlemin ertesi günü bandajlar hastanede çıkartılır ve gerekli pansumanlar yapılır.
 12. Günde yıkama işlemi hastanede gerçekleştirilir. Hastaya tüm bilgilendirmeler yıkama esnasında yapılır.
 13. 10.güne kadar yıkama işlemi günde 1 kez olmak üzere gösterdiğimiz şekilde devam etmelidir.
 14. 10.gün kontrolüne gelindiğinde kabuklanmanın tamamen dökülmüş olması gerekir, dökülmeyen kabuklar hastanede alınır.

FUE Saç Ekimi Hakkında En Çok Sorulan Sorular: 

Saç ekimi sonucunda gerçekten doğal görünen saçlara kavuşabilir miyim?

İşlemi yapan cerrahın deneyimi, kişinin operasyona olan uygunluğu ve doğru bir planlama ile daha iyi görünümlü saçlara ulaşmak mümkündür. Donör ve ekim alanında optimum planlama yapılan bir saç ekiminde işlem yaptırdığınızın anlaşılmaması gerekir.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Günümüzde gelişen anestezik ilaçlar ve uygulama yöntemleri ile ağrı kontrol altına alınır. Anestezik ilaçların zerk edilmesi sırasında geçici ve kısa süreli ağrılar oluşabilmektedir. Fakat bunların çoğu sadece ilacın zerki anında hissedilen saniyelik ağrılardır. İlacın zerk edilmesinden sonra bölge 5-10 dk içerisinde uyuşur ve operasyon süresince genelde ağrı hissedilmez. Ayrıca hastaların psikolojik yönden de ağrı hazırlığının yapılması gerekmektedir. İşlem öncesi yapılacak uygulamaların detaylı anlatılması, aşırı stresli hastaların hekim tarafından stres kontrolünün sözlü ya da ilaç yardımı ile azaltılması gerekebilir.

Saç ekimi sonrası normal hayatıma ne kadar sürede dönebilirim?

Kişilerin doku iyileşme hızı farklı olmakla beraber genelde işlemden sonra 2. ya da 3. günde ilk yıkama yapılır. İlk yıkamadan sonra ekim yapılan ve saç köklerinin alındığı bölgelerde kızarıklık ve kabuklanmalar görülebilir. Bu görüntü insanların dikkatini çekeceğinden kamufle etmeniz gerekebilir. Estetik beklentiler ve aşırı fiziksel aktivitede bulunmamak şartı ile operasyondan sonra normal hayatınıza dönmekte genellikle sorun yoktur.

İşlemden sonra kendi saçlarımda dökülme olur mu?

Evet ekim ve alım alanlarında geçici “şok dökülmeler” yaşanabilir. Alım ve ekim sırasında sağlıklı saç kökleri ufak hasarlar görebilir. Bu tamamen geçici bir durumdur ve hastaların paniğe kapılmasına yol açar. Fakat genelde bu durum 3 ay içinde normale döner ve ekilen saçlarınızla beraber işlem gören bölgelerinizdeki saçlarınızda normal uzama sürecine geri dönerler.

Ömer Uğur Saç Ekim - Saç ekiminden sonra saçlarım ne zaman çıkacak?

Bu konuda 3-6 ay gibi bir genel bir tabir bulunsa da plastik cerrahi dernekleri ve yayınlarında sürecin tamamlanması için 12-15 ay beklenilmesi gerektiği söylenmektedir. Ekilen saçlar ilk zamanlarda cılız, kıvırcık, vücut tüylerine benzer bir yapıda uzayabilirler. Fakat bu görüntü süreç tamamlandığında tamamen kaybolur.

Her saç dökülmesinde saç ekimi mi düşünülmelidir?

Hayır, erken yaşlarda, doğum sonrasında, enfeksiyon ve ağır cerrahiler sonrasında, bazı ilaç kullanımlarına bağlı, bazı endokrin sebeplere bağlı olmak üzere bir çok saç dökülmesi çeşidi vardır. Öncelikle saç dökülmesi çeşidi dermatoloji ya da trikoloji uzman hekimler tarafından bir veya bir kaç test ile belirlenmelidir. Saç dökülmesi kolay medikal tedaviler ile önlenebileceği gibi, karmaşık ve uzun prosedürler uygulanılması gerekebilir. Bu konuda karar vermeden evvel yol haritanızı hekiminizin çizmesi daha doğru olacaktır.

Ekilen saçların tamamı çıkar mı?

Ekim sonrasında herhangi bir enfeksiyon travma endokrin bozukluk ya da kemoterapi gibi tedaviler olmazsa genel olarak ekilen saçlar ön ve orta bölgede %85-90 vertex (tepe) bölgesinde %60-70 oranında çıkar.

Saç ekiminden beklenti ne şekilde olmalıdır?

Başarılı olarak kabul edilen bir saç ekimi tamamen kel bir alanda yaşa, cinsiyete, cilt rengine, saç teli kalınlığına, donör bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak %50-60 oranında bir sıklaşma vaat eder. Sonuç hakkında gerçekli bilgilendirme yapmak ve hasta beklentilerini anlamak çok önemlidir. Şunu bilmek önemli saç ekimi ile çoğu zaman hiç saç ekilmemiş %100 oranında sık bir saça ulaşmak imkansızdır. Fakat gözümüzün de %60 sıklıkla %100 sıklık arasındaki bir görüntüyü ayırt etme durumu yoktur. FUE saç ekiminde saçların yönünü ve dağılımını ayarlayarak daha iyi bir görüntü hedeflenir. Operasyon sonrasında ensede farkedilmeyen izler olması da hedeflenen konulardan biridir.

Kötü yapılmış saç ekimleri tedavi edilebilir mi?

Diş fırçası şeklinde uzayan ve kötü görünümlü saç ekimlerini düzeltmek mümkündür. Burada hasta hekimin önceki başarısız işlemden dolayı almış olduğu sonuca ortak olabileceğini bilerek gerekli rızayı göstermelidir. Aksi takdirde böyle bir riski etik çalışan hekimler almak istemez.

Saç ekiminde her hastaya sağlanması “ZORUNLU” olan temel standartlar nelerdir?

 • Ameliyatın “TIP DOKTORUNUN” kontrolünde yapılması
 • “Yardımı” sağlık memuru veya hemşirelerin yapması
 • “Ameliyathane” koşullarının sağlandığı ortamlarda ameliyat yapılması (Hastane, Sterilizasyon, Ağrı kontrolü, Damar yolu)
 • “Acil müdahale” yapılabilecek standartların ve Tıbbi ekibin zorunlu olarak bulundurulması
 • Ameliyat sonrası takip acenta, danışman vb kişiler tarafından değil Ameliyatı yapan ekip tarafından yapılmalıdır

Hızlı iletişim
 • +90 533 458 28 98
 • +90 533 458 28 98
 • info@omerugursacekim.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim